Yüz inceltme ve zayıflatma birçok insan için oldukça önemlidir, çünkü karşılaştığımız herkesle ilk gördüğümüz şey yüzünün şeklidir. Düzgün bir yüz, kişinin güzellik ve çekiciliğine katkıda bulunur; peki, ama hangi yüz güzeldir? Yüzün çekicilik konusu onun şekli ve açısallığıdır. Şekil ve açısı iyi olan yüzler, güzelliği daha çok yansıtır. İşte bu nedenle pek çok kişi, kendilerine açı ve şekil vermek için yüzlerini inceltmek ister. Kilo vermek için karın, basen ve kalça gibi bölgelere ait belli egzersiz hareketleri ve ritimli yürüyüşler tavsiye edilirken, yüzü inceltmek için belli bir program var mıdır? Veyahut yüzümüzü nasıl inceltebiliriz?

Güzel Bir Yüze Sahip Olun

Herkes güzel bir yüze ve şekle sahip olmak ister. Aslında gözlerimizi, dudaklarımızı, burun ve yüzümüzün diğer kısımlarını değiştiremeyebiliriz ama incelterek ve hacmini değiştirerek yüzün güzelleşip, beğenilen şekilli bir forma girmesine yardımcı olabiliriz.
İlk bakışta yüzün şişmanlığı ya da zayıflığı yüz güzelliği üzerinde çok fazla bir etkiye sahip olmayabilir, ancak estetik cerrahi biliminde yüz hacminin yüz çekiciliği için en önemli faktörlerden biri olduğunu duyduğunuzda şaşırabilirsiniz.
Yüz zayıflaması, yüzün bileşenlerinin daha iyi kendilerini göstermesinde çok önemli bir role sahiptir. Yüzdeki şişkinlik ve kilonuna yüz derisinin daha hızlı yaşlanmasına yol açtığını bilmek sanırız ki sizlere de ilginç gelecektir. Kilolu yüze sahip olan kişilerin yaşa bağlı kırışıklıkları diğerlerine nazaran daha erken vuku bulur.
Öte yandan birçok kişi egzersiz ve diyetle kilo vermeye çalışır ve bunda da başarılı olurlar ama yine de dolgun ve tombul bir yüze sahip olmaya devam ederler; Bunun iki kötü getiriş vardır:
Öncelikle yüzünüz ile vücudunuz arasında olması gereken o uyum yoktur ve bu büyük bir eksikliktir. İkincisi ise, ne kadar kilo vermeye çalışırsanız çalışın, tombul bir yüzünüz olduğu sürece, başkaları tarafından kilolu olarak kabul edilirsiniz. Çünkü başkalarının gözleriyle iletişim kuran ilk uzvumuz yüzümüzdür.
Birçok kişi yüzünü inceltmek için ameliyata başvurur. Evet, bu hedefe ulaşmanın en hızlı yolu olabilir, ancak dezavantajları da bir hayli fazladır. Öncelikle, bu operasyonların maliyeti çok yüksektir. İkinci olarak, ameliyatın başarı veya başarısızlık, hatta ağrı ve komplikasyon riski yüksektir ve son olarak da, ameliyattan kaynaklanan zayıflama tamamen yapaydır ve doğal bir güzelliği yoktur. Peki, öyleyse doğal olarak yüzü inceltmek için neler yapılmalıdır?

Yüzü Zayıflatmanın Doğal Yöntemleri

Öncelikle şunu asla unutmamak gerekir; lokal zayıflamanın %100 diğer bölgelerde etkili olması mümkün değildir. Çok sayıda reklam ve spor antrenörü, müşteri çekmek için insanlara bölgesel zayıflama sunar, ancak bunun her zaman mümkün olmadığını bilmelisiniz. Evet, vücudun bir bölgesini daha çok etkileyen egzersizler ve beslenme çeşitleri vardır ama bu diğer bölgelerde etkisiz olduğu anlamına gelmiyor.
İsterseniz konunun daha iyi anlaşılması için şu örneğe bakalım; bisiklet sürmenin basen ve çevresini inceltmek, göbek yağlarından kurtulmak için harika olduğunu söylerler. Bu kesinlikle doğrudur, ancak bisiklet kullanmanın başka etkilerinin de olduğunu bilmelisiniz; örneğin, uyluk ve kalçaları da inceltir. Bu yüzden yüzü inceltmek için kullanılan yöntemlerin yüzde en büyük etkiye sahip olması amaçlanmıştır ve hedefe ulaşmanın en iyi yolu da budur.
Doğal olarak kilo vermek için öncelikle obezitenin nedenini bilmelisiniz. Eğer sorununuz kalıtsal veya doğuştan ise ya da tiroit rahatsızlıklar gibi sorunlarınız varsa mutlaka bir doktora görünmeli ve çeşitli testler yaparak sorunun kaynağını net olarak bulup ona yoğunlaşmalısınız.

İlk Yöntem; Doğru Beslenme ile Yüzün Zayıflaması

Fit bir vücuda ulaşmak için beslenme ve egzersiz her zaman iki önemli unsurdur. Bu nedenle doğru beslenme ve faydalı egzersiz ile isteğinize kavuşabilirsiniz.
Yüz, vücudun diğer kısımları gibi doğrudan gastrointestinal sistemden etkilenir. Kilo vermeye oldukça yardımcı olabilecek yiyecekler vardır. Örneğin, “zeytinyağı”, “yeşil çay”, “balık”, “omega-3 gıdalar”, “limon”, “kırmızı biber”, “yulaf”, “meyve ve sebzeler”, “yüksek proteinli ancak kalorisi düşük gıdalar” “fasulye”, “fıstık”, “tarçın” ve “kereviz” yüzün inceltilmesi için etkili besinler arasındadır. Bu yiyecekleri günlük olarak tüketmeli, fast food ve paket ürünler gibi hazır gıdalardan mümkün olduğu sürece uzak durmalıyız.
Elbette bu besinleri tüketmenin kısa sürede böyle bir etkisinin olmadığını da belirtmek gerekir. Bu maddelerin etkili olabilmesi için tüketimlerini günlük ve sürekli olarak programınızda planlamalısınız. Doğru beslenmeye ek olarak, biraz egzersiz gibi diğer faktörler de yüzün incelmesine yardımcı olabilir.
Yani kısacası yapman gerekenler şunlardır:
Bu yiyecekleri günlük olarak tüketerek beslenmenizi kontrol edin ve yüz kaslarınızın yanmasına ve şekillenmesine yardımcı olun. Ayrıca gece uykunuzu 6 saatten az 8 saatten fazla olmayacak şekilde ayarlayın. Gün boyunca bol bol su için. Şekerli yiyecekleri ortadan kaldırın ve alkollü içeceklerden de kaçının.

İkinci Yöntem; Özel Egzersizler ve Hareketlerle Yüzün Zayıflaması

Egzersiz yapmak, yağ yakmak ve aerobik egzersizler otomatik olarak kilo vermenize yardımcı olacaktır, ancak lokal olarak başarıya ulaşmak için bilmeniz gereken daha etkili hareketler, teknikler ve alışkanlıklar vardır. Yüz de, vücudun çeşitli organları gibi kas, yağ ve deriden oluşur.
Yüz kasları esnektir ve yüz yağları azaltılabilir. Fitness uzmanları, internet üzerinden basit bir arama ile elde edebileceğiniz özel yüz şekillendirme hareketleri oluşturmuşlardır.
Bu hareketlerin çoğu, örneğin elmacık kemiklerini şekillendirmek için yüz kaslarını kasmak ve genişletmek için kullanılır; bunun için ise en pratik olanı gülme hareketini tavsiye ederler. Bu hareket, dudaklarınızı ayırmadan derin bir gülümsemeyle dudaklarınızı yukarı doğru çekecek şekilde yapılır. 30 saniye bu şekilde tutun, ardından saat yönünün tersine dudaklarınızı ileri doğru itin ve tekrar 30 saniye aynı şekilde tutun. Bu ve diğer hareketler yüz bölgesindeki kan akışında ve yağ dokusunun azalmasında çok önemlidir. Buna yüz egzersizi denir. Bu hareketler ile cildi arındırıp yumuşatmanın yanı sıra yüzü inceltmede de başarılı olabilirsiniz.

Yüz Masajı ile Zayıflama

Yüzü inceltmek için egzersiz ve özel hareketlerin yanı sıra yüz masajı da önerilir. Masaj, yüzdeki kan dolaşımını hızlandırmanın yanı sıra ölü dokuları atar ve fazla yağları da zamanla yok eder. Masaj, bir tür egzersiz olmasının yanı sıra yüz sinirlerinin hızlı bir şekilde yağ şekillendirme ve yakma işlemini gerçekleştirmesine de yardımcı olur.

 

Paylaş

Yorumlar

E-mail adresiniz bizde saklı kalacaktır. * işaretli alanlar zorunludur.

*

code

Go top